Брудна гра / Foul Play (1978)

Брудна гра / Foul Play (1978)

“Foul Play” (1978) — старе добре кіно для гарного настрою, з позитивною життєрадісною атмосферою в рідкісному жанрі “комедійний неонуар”. Справжній кінематограф, яким він задумувався з самого початку — з професійними акторами, природними декораціями, каскадерними трюками, розважальною метою і мистецькою цінністю. Перший спільний фільм для творчого дуету Goldie Hawn та Chevy Chase, який став на стільки успішним, що його вирішили повторити у Seems Like Old Times (1980).

“Foul Play” демонструє свою належність до неонуарного жанру завдяки впізнаваним елементам класичного нуару: лихий задум; таємничі події із прихованими мотивами; концентрована увага на дрібних предметах, які мають велике значення; тендітна красуня, яка потребує захисту; мужній безстрашний детектив у клітчастому піджаку, готовий прийти на допомогу…

Інше питання, що в цього детектива вираз обличчя стендап-коміка, який щойно зі сцени зійшов, але Chevy Chase примудряється і цей дисонуючий імідж органічно вписати в сюжет. Чого лише вартий його незворушний погляд, коли він не(!) влучає папірцем у кошик і смачно каже: “Гарний кидок”… Хто знає, може саме в цей момент зародився образ дотепного проникливого журналіста з Fletch (1985)?

Goldie Hawn виглядає на стільки природно і не вимушено, а грає так переконливо, що в наш час ботексних качкодзьобів подібна зовнішність сприймається, як рідкісна нереалістична екзотика. Вона наочно демонструє на скільки прекрасним є стиль braless і що виник він далеко не вчора.

Назву фільму “Foul Play” можна перекласти як “Брудна гра”, але якою б брудною вона не була, стосунки між Gloria Mundy та Det. Tony Carlson виглядають такими красивими, що в цю казочку хочеться повірити. Хоча зовнішня реклама масажного салону “Venus” натякає, що основний інстинкт у різних його проявах і варіаціях був основним у всі часи…

Окрім вже згаданих зірок (в подальшому) першої величини у “Foul Play” з’являються:

  • Burgess Meredith — він же Mickey, тренер Rocky Balboa
  • Brian Dennehy — шериф Teasle з “Rambo: First Blood” (1982) та Dominic з The Blacklist (2013-2023)

Слоганом до фільму пропонується цитата, сказана в 1970-х і актуальна сьогодні, як ніколи: “Вони підтримують економіку, а економіка підтримує їх

Однією із ключових особливостей “Foul Play” є естетика в широкому розумінні, яка знаходить свій прояв у: мальовничих пейзажах Каліфорнії, парі чарівних головних героїв, оркестровому музичному супроводі, автомобілях того часу і різноманітті моделей короткоствольних револьверів. Фільм можна розглядати як ранню оду міській агломерації Сан-Франциско. Ефектні краєвиди міста постійно зустрічаються в кадрі: епічний міст Golden Gate з усіх ракурсів, гламурна вечірка на острові Belvedere, обідня перерва на фоні в’язниці Alcatraz, поїздка на Volkswagen Beetle по Conzelman Road на фоні скелястої берегової лінії під безсмертний хіт Barry Manilow “Ready to Take a Chance Again”. Навіть побиття невисокої людини мітлою відбувалось на фоні мосту “Золоті ворота” коли під ним проходив вантажний корабель… А ЯК же ностальгійно виглядає зараз ця зернистість картинки по краям на загальних планах!

Інший всесвітній хіт Barry Manilow — “Copacabana” також звучав у сцені, коли Gloria Mundy ховалась в барі від переслідувачів

Щось у фільмі може бути абсурдним, гіперболізованим, несерйозним чи нереалістичним, але це кіно відповідного жанру та часу, яким його і варто сприймати. Іронія полягає в тому, що поки глядач дивиться на екрані неонуар, головним героям в кінотеатрі показують справжній американський нуар 1940-х років.

Квінтесенцією стрічки “Foul Play”, її настрою та атмосфери пропонуються слова Carlos Eduardo Lima: “Ця пісня, цей автомобіль, вступна сцена, власне сам фільм — це все належить світу, який вже перестав існувати”.

Після винятково успішних творчих дуетів Chevy Chase із Goldie Hawn та Beverly D’Angelo я почав плутати цих двох акторок, і чого б то?

Goldie Hawn vs Beverly DAngelo

This Country (2017) on IMDb