Шерлок / Sherlock (2010-2017)
Переглянувши в чергове під Різдвяні свята, лише тепер зрозумів про ЩО кіно… А воно про нудьгу і приречену самотність осіб із рівнем розвитку інтелекту “вище середнього” в нашому світі “простих людей”. Sherlock, Mycroft, Jim, Irene — вони всі потрібні один одному, вони повинні бути в житті один одного, щоб воно було вартим процесу життя. І лише Jim Moriarty мав достатньо сміливості зізнатись — сказати у вічі Шерлоку, що є його боржником. Бо в іншому разі — Джиму не те, що стосунки будувати, а поговорити було б ні з ким рівним собі…
Серіал можна умовно розділити на дві частини:
- 1-3 сезони — не екранізація, а сучасна авторська оригінальна інтерпретація Steven Moffat та Mark Gatiss класичного твору. Абсолютно вдала спроба уявити ЯКИМ би міг бути Шерлок Холмс XXI століття.
- 4 сезон — окремий серіал із вже відомими персонажами, який замість розкриття злочинів занурюється у “глибокі води” людської свідомості, ментальності, психології на межі із психіатрією, марення на межі із психоделією. У глядача має бути готовність сприймати інформацію саме в такій подачі. Чи збагатився від цього серіал? Відповісти однозначно складно, але таке бачення однозначно має право на життя.
Порівняння Sherlock Holmes (1984-1994) із Jeremy Brett та “Sherlock” (2010-2017) із Benedict Cumberbatch — є абсолютним абсурдом. Тому це обов’язково варто зробити. В результаті стає очевидним, що перший серіал — канонічна екранізація літературного твору, де все тримається на неймовірній акторській грі Jeremy Brett та домінуванні його головного героя. У другому ж — на перший план виходить те ЯК серіал знято і подано, а образ найкращого детектива Британії не був би таким яскравим без другорядних(?) персонажів — аристократичного інтелектуала Mycroft Holmes, небезпечної спокусниці Irene Adler, епатажного, бридкого і геніального Jim Moriarty. Якість акторської гри яких з театру починається і йде значно далі, заворожуючи глядача впродовж всього хронометражу.
Чи вдалось творцям “Sherlock” вплинути на соціум і змінити його пріоритети словами Lara Pulver: “Brainy is the New Sexy”? Ні, не вдалось. Ні, не достукались до “простих людей”, простота їх захистила і, мабуть, врятувала від зайвих мислительних процесів
Підсумком сучасної інтерпретації творів сера Артура Конан Дойла, можна вважати слова, сказані Benedict Cumberbatch у “The Abominable Bride” (2016): “Шерлок Холмс — герой, який існує буквально по за часом”.